1. Anasayfa
 2. Edebiyat

Van Gogh ve Kayıp Kulağı

Yaşadığı süre zarfında 2100 esere hayat veren; fakat içlerinden yalnızca bir tablo satabilmiş bir adamın, en az onun kadar ünlü olan kulağının hikayesi… Vincent Van Gogh, kulağını niçin kesti, hiç merak etmiş miydiniz?

Van Gogh ve Kayıp Kulağı
0

Vincent Van Gogh 1853 yılında Hollanda’da doğmuş, dünyanın en ünlü ressamlarından birisidir.  Fakat ben sizlere Van Gogh’ un hayatını anlatmaya gelmedim. Biyografisi zaten her yerde mevcut… Ben sizlere, benim de bir zamanlar araştırmış olduğum kulak meselesinden bahsetmeye geldim. Biliyorsunuz ki Van Gogh, bazı söylentilere göre sol kulağından bir parça kesmiştir. Öncelikle; bu konuda oldukça fazla teorinin olduğunu belirtmek isterim.

Evet, Van Gogh gerçekten kulağını kesmiştir fakat yaygın olarak bilindiği üzere bu olayı psikolojik rahatsızlığının onu çöküşe sürüklemesi sonucu yapmamıştır. Kendisi sol kulak memesinin sadece ufak bir kısmını kesmiş fakat kan kaybından dolayı yine de hastaneye yatırılmıştır.

İlk teorimiz, Van Gogh’ un resme olan aşkından dolayı kestiği yönünde. Yani bir sanatçının, onun dikkatini dağıtan bir kulağa ihtiyacının olmadığını düşünmesi. Açıkçası bu teoriyi ben çok mantıklı bulmadım. Pekala, olay zaten çok mantıklı bir durum değil… Sonuçta adam kulağını kesmiş! Yine de sadece minik bir kısmını kestiğini farz ediyorsak, doğruluğunu yitiriyor.

İkinci teorimiz tabii ki her insanın bir aşığı olduğu gibi, Van Gogh’ un da aşık olduğu kadından dolayı kulağını kestiği yönünde. Tabii ki aşkın var olmadığı bir durum göz önüne alınamazdı. Aynı zamanda da hikayemizin başrolünde insanın dost bildiği ama fos çıktığı bir insan da var. Paul Gauguin, Van Gogh’un tek dostuyken Rachel isimli bir hayat kadından dolayı çıkan tartışma esnasında, bir anlık öfkeyle Paul, arkadaşı Van Gogh’ un kulağını kesmiştir. Bunun üzerine değerli sanatçımız bunalıma girmiş, aylar sonra intihar etmiştir. Eğer doğruysa dost kazığı çok basit bir travma değildir…

Başka bir teoriye göre, Van Gogh sevgilisine onun en çok neresini sevdiğini sorar. Sevgilisi ‘’Kulak’’ cevabı verir. Bunun üzerine Van Gogh sevgilisine kulağını kesere hediye eder. Sevgilisinin kimliği 128 yıl sonra açığa çıkmıştır.

En çok bilinen teoriye göre ise, kulağını istediği gibi resmedemeyen Van Gogh incelemek amaçlı kulak memesi hariç tüm bölgeyi keser. Ardından ‘’ Kulağı Sargılı Otoportre’’ adlı eserini çıkarır. Böylece kendisi sanat dünyasında ‘’Deli Ressam’’ lakabını alır.

Son teorimiz ise, kulağının hiç kesilmediği yönünde… bunu kanıtlamak daha zor olduğu için maalesef teori askıda kalıyor.

İçlerinden en doğru kabul göreni Van Gogh’un aşık olduğu Rachel isimli hayat kadını yüzünden arkadaşı Paul ile tartışması sonucu kulağının kesilmesi yönündedir. Polis kayıtları bulunan bu olayın doğruluğu daha kesin görünmektedir.  Bazı kaynaklara göre bizzat Paul Gauguin’ in, Van Gogh’ un kulağını kestiği söylenir. Fakat durum polislik olunca, Van Gogh’un kendisinin kestiği yalanını atmıştır.

Sizlere teorileri  sundum, bana kalırsa insanın başına ne geliyorsa dost bildiğinden geldiği için Paul Gauguin olayın suçlusu olabilir. Ortada kıskançlık durumu varsa gayet olabilitesi yüksek bir teori. Sonuç olarak dünyaya hediye etmiş olduğu eşsiz sanatıyla henüz genç yaşta bunalım sonucu intihar eden Van Gogh, bilinenin aksine bir kriz geçirip kulağını kesmemiştir. Fakat hangisi doğru derseniz, sanırım bunu sadece Van Gogh biliyor. Belki de çok farklı bir konudan dolayıdır…

 

Durma! Tepkini Göster...
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  _zd_n
  Üzdün
 • 0
  komikti
  Komikti
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

PHP - HTML Sosyal Medya Uzmanı

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir