1. Anasayfa
 2. Sağlık

STRESLE BAŞ ETMEK İÇİN NE YAPMALI?

STRESLE BAŞ ETMEK İÇİN NE YAPMALI?
0

Bazılarımız stres olunca depresif bir hale girebiliyor. Veya bazılarımız stres olduklarında yemek yemeye başvuruyor.   Bu özellikle stresimizi az da olsa nasıl önleyebiliriz adı altında yazılmış bir yazı.  Stres, kişinin algıladığı herhangi bir tehdit ile fiziksel ve duygusal olarak başa çıkamaması nedeniyle oluşan ve günlük hayatını genellikle olumsuz etkileyen gerilimli bir süreçtir.

 

 

Stres olunca ne yiyip içilmeli?
Stresli olunca tatlı, cips gibi atıştırmalıklar yerine stres seviyenizi daha iyi düşürmenizi sağlayacak birkaç tüyo ile bunu yapabilirsiniz.

 

 

-Bir avuç fındık yiyebilirsiniz. Magnezyum ile dolu olan fındık kortizol seviyesini düşük tutmaya yardım eder. Kalorisi yüksek olduğundan fazla da aşırıya kaçmayın derim ben.

-Brokoli yiyebilirsiniz. Çünkü brokolide bulunan folik asit stresi azaltmaya yardım eder.

-Şerbetli tatlı yiyebilirsiniz. Bu tarz şekerli yiyecekler endişe üreten hormon seviyesini azaltır. Ayrıca dilinizin üzerine koyacağınız bir küp şeker kendinizi daha iyi hissetmeniz için yeterli olabilecek.

-Tam tahıllı, reçelli ya da ballı kek yiyebilirsiniz. Karmaşık karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler serotonin seviyesinin yükseltir, ruhsal durumunuzu iyileştirir ve gevşemenize yardımcı olur.

-Biraz bitter çikolata atıştırın. Endorfin üreten çikolatada 300’den fazla farklı bileşen bulunuyor. Yüzde 70 kakao bulunan bitter çikolata yemeniz daha faydalıdır.

-Bir bardak süt içebilirsiniz. Triptofan içeren süt ruh durumunuzu iyileştiren serotonine dönüşüyor. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve potasyum de kan basıncınızın düşük kalmasına yardımcı olur.

-Sıcak içecekler içebilirsiniz. Çünkü sıcak içecekler vücut sıcaklığınızı artırıyor. Bu da beyninizde rahatlama duygusuna yol açıyor.

-Yeşil çay içmek aslında bir ara araştırırken denk gelmiştim. Yeşil çayda bulununan thanine isimli aminoasit, alfa beyin dalgalarının üretimini uyarıyor, derin bir rahatlama durumu oluşturuyor.

 

Bu tüyoları dikkate alabilirsiniz. Ayrıca en önemli nokta ise yine de kendinizi rahatlatacak etken sizsiniz. Bunlar size yardımcı olsa bile, size iyi gelen en önemli faktör kendinizsiniz bunu asla unutmayın. (Ben sürekli hatırlatmaya çalışsam da hatırlatamadığım kısımda siz kendinize hatırlatın.)

 

Durma! Tepkini Göster...
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  _zd_n
  Üzdün
 • 0
  komikti
  Komikti
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir