1. Anasayfa
 2. Fotoğraf
Trendlerdeki Yazı

Anıların Yansıması

Anıların Yansıması
2

Fotoğraf kelimesi kökeni Yunanca ’ya bağlı olup, Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ kelimelerinden oluşur. Daha önceki dönemlerden beri hayatımızda olan bu kelime ilk kez İngiliz SirJohn F. W. Herschel (1792-1871) tarafından 1840 yılında kullanılmıştır. Fotoğraf geçmiş ve günümüz arasında bir bağ kurmaktır. Kendimizle baş başa kalıp duygularımızla konuşmaktır. Fotoğraf, gölgelerin ve doğadaki yansımaların yüzey üzerinde ortaya çıkan resimdir. Ancak bunlar yüzey üzerinde kalıcı olmaz, geçici ve hayalidir. Gözle görebiliriz fakat elle tutamayız bu yüzden gerçek değildir. Yansımaların ve gölgelerin ortaya çıkması için üç öğe gereklidir: nesne, yüzey ve ışık. Bunların birleşimiyle yansımalar ve gölgeler oluşur. Tabi ki fotoğrafta bu yansıma ve gölgenin fotoğraf makinesiyle kalıcı hale getirilmesiyle oluşur. 

 

 

 Bazen anılarımı yansıtabilmek için fotoğraf çeker bu sayede anılarını biriktirmiş ve saklamış oluruz O fotoğrafa baktığımızda anılarımızı, hislerimizi ve düşüncelerimizi yeniden canlandırırız ve kimi zaman bir keşkeyle  kimi zaman da bir iyikiyle anarız geçmişimizi...  Bir bakışımızda yaşanmışlıklarımızı görürüzUnuttuğumuz veya asla unutmayacağımız o anı sadece bir kareyle hatırlarız, nasıl bir değişim döngüsünde olduğumuz ve hayatta her şeyin değiştiğini ama sadece o anın özel olduğunu anlarız. İşte bizim anılarımızın yansıması ve geçmişimizle olan bağımız fotoğraftır. 

 

 

Bazense bakış açılarımızı yansıtabilmek ve hayatı nasıl gördüğümüzü aktarabilmek için fotoğraf çekeriz. Çünkü bu kişiye göre değişebilen bir kavramdır. Örneğin yerdeki bir yaprağın resmini çekmek, onun anlamlı bulduğuna işaret eder. Ama kiminin de dikkatini çekmeyebilir. Hayata bakış açısı fotoğrafa da yansır. Fotoğraf çeken kişinin bize aktardığı görsel herkese farklı duyguları hissettirebilir, farklı düşünceler oluşturabilir.  

 

 

Ve yazımıza @takeaphotoforthememory fotoğrafları eşlik ediyor. Her bir fotoğraf için emek harcayan ve hobi olarak bu işi yapan Gaye Hanım, fotoğraflarıyla bize bugünlerde ihtiyacımız olan huzuru yaşatıyor. Daha nice güzel işler yapması dileğiyle..  Keyifli okumalar… 

Teşekkürler @takeaphotoforthememory 

Durma! Tepkini Göster...
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  _zd_n
  Üzdün
 • 0
  komikti
  Komikti
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 3 sene önce

  Oldukça başarılı bir yazı olmuş. Birde amatör fotoğrafçılık konusunda bilgi bulabileceğim kaynaklar varmı? Güzel fotoğraf için illa 10 _20 bin makinamı almam lazım?

  • Merhabalar, amatör fotoğrafçılık için basit bir makine ile başlayabilirsiniz canon serilerinden uygun fiyatlı makineler mevcut max 3 bin liraya bulabilirsiniz, bilgiler için kendi yayınladıkları eğitim olabiliyor. Sosyal medya üzerinden de hashtagler ile birçok teknik bulunuyor ? tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir